Blindes Oplysningsforbund kan i efteråret 2021 byde velkommen til et par nye lærere og fag; Claudine Haahr i Mindfulness, Magnus Hjort i Spansk, Asbjørn Jørgensen i Engelsk, Jacob Moesgaard Larsen i Musik – analyse og teori, Cecilie Feldvoss i Korsang, Otto Sammy Engemann i Musik og fortælling og Thomas Nørgaard Steiner kommer tilbage og har filosofi. Derudover udvider vi it området med korte kurser i forskellige App`s ved Karsten Bruun, og Tove Wraa tilbyder ”Apple Watch og Voiceover” samt kurser i Excel.  Som noget nyt tilbyder vi nu også kurser i udvidet zoom og Google Home ved Anne Kirstine Henningsen og Daniel Gartmann.

Som du kan se, vil vi i den kommende sæson udbyde mange spændende fag.

Se mere om disse og mange andre tilbud i holdoversigten og programmet herunder.

BOF er tilknyttet Dansk Oplysnings Forbund.

BOF er tilknyttet Dansk Oplysnings Forbund.

Hensyn til helbredet

Mange af os, der kommer i Blinde og Svagsynedes Aktivitetshus, tilhører det, man kalder gruppen af særligt svage eller udsatte, når det kommer til helbredet. Derfor er det særligt vigtigt, at vi alle er omhyggelige med at undgå at sprede smitte i blandt os.

Følgelig beder vi jer alle om at tage nedenstående forholdsregler alvorligt:

Hvis du mærker sygdomstegn som ondt i halsen, snue eller dårlig mave, så bliv hjemme til du er rask.

Vær omhyggelig med håndhygiejnen – vask eller afsprit dine hænder, når du ankommer til Aktivitetshuset eller kommer til en anden etage, i løbet af dit ophold i huset.

Vask hænder eller brug håndsprit, inden du går til kaffepause eller frokost.

Host og nys i ærmet – ikke i dine hænder.

Gør, hvad du kan for at holde afstand og undlad at give hånd og knus.

Følg gældende regler mht. mundbind/visir og andre værnemidler. Hvis du er i tvivl, må du endelig spørge personalet i huset.

Der vil altid være adgang til håndsprit i undervisningslokalerne, i receptionen og caféen samt på toiletterne.

Personalet i huset tager de samme forholdsregler; Det gælder naturligvis i særlig grad personalet, der har med maden at gøre.

Der vil desuden blive gjort rent i undervisningslokalerne, inden et nyt hold begynder undervisningen.

Holdoversigt

Mandag kl. 10.00-11.30  Mindfulness v. Claudine Haahr

Mandag kl. 12.30-15.15  Vandreture og bevægelse v. Isabella Larsen

Mandag kl. Afventer      Spansk v. Magnus Hjort

Mandag kl. 17.00-18.00   Qi gong online

Tirsdag kl. 09.00-11.45  Musikteori analyse v Jacob Mosgaard Larsen

Tirsdag kl. 10.15-11.45  Engelsk Konversation v. Asbjørn Jørgensen

Tirsdag kl. 10.30-11.30  Træning 3 i 1 v. Isabella Larsen

Tirsdag kl. 12.00-13.00  Guitar v. Jacob M. Larsen

Tirsdag kl. 12.45-14.15  Qi Gong v. Solvejg Østergaard

Tirsdag kl. 13.00-15.45  Etik og moral v. Thomas Nørgaard Steiner

Tirsdag kl. 13.00-15.45  Kend din by v. Merete Raun Poulsen

Tirsdag kl. 17.00-19.30  Korsang v. Cecilie Feldvoss

Onsdag kl. 09.00-11.45  Sovjetunionen v. Steen Hansen

Onsdag kl. 09.00-11.45  Håndarbejde v. Karin Juel

Onsdag kl. 10.00-11.30  Cirkeltræning v. Claudine Haahr

Onsdag kl. 12.15-13.45  Slægtsforskning v. Svend Erik Christiansen

Onsdag kl. 13.00-15.45  Håndarbejde v. Karin Juel

Torsdag kl. 09.00-11.45  Håndarbejde v. Karin Juel

Torsdag kl. 09.00-11.45  Musik og historie v. Otto Sammy Engemann

Torsdag kl. 10.00-11.30  Yoga v. Claudine Haahr

Torsdag kl. 12.30-14.00  Yoga mild v. Claudine Haahr

Torsdag kl. 12.30-14.00  It – fx digital post og E17 v. Tove Wraa

Torsdag kl. 12.00-13.00  Klaver v. Otto Sammy Engemann

Torsdag kl. 14.05-15.35  Gi Gong v. Solvejg Østergaard

Torsdag kl. 19.45-20.40  Vandgymnastik 1 v. Lena Fogh

Torsdag kl. 20.45-21.40  Vandgymnastik 2 v. Lena Fogh

Fredag kl. 09.00-12.30  Mad på mange måder v. Merete Raun Poulsen

Fredag kl. 11.15-12.10  Vandmotion v. Isabella N Larsen

Korte kurser:

Musik og Koncert v. Jens Haugset

Keramik v. Asse Due: Se dato og tidspunkt under faget

Excel kursus og Apple Watch v. Tove Wraa: Se under faget

Fællesspisning for unge v. Merete Raun Poulsen: Se under faget

Gør det selv værksted for unge v. Anders Schnedler: Se under faget.