Ikke meget kan hamle op med et lækkert måltid mad og et godt glas vin til. Men ind i mellem kan det være svært at finde den helt rigtige vin til maden. Er det hvid- eller rødvin der passer bedst, og skal man gå efter en speciel drue eller et specielt land?
Der er gode råd at hente, når kredsen slår dørene op til arrangementet “mad og vin”. Her flettes vinsmagning og god mad sammen. Der serveres en lækker 3-retters menu fra Malling Kro. Under maden fortæller John Tybring fra Chas. E. om vinene som serveres til.
Arrangementet finder sted fredag den 26. september klokken 17-21.00 i lokalerne Sønder Allé 10, Aarhus C.
Prisen er 300 kr. Du er velkommen til at tage en ledsager med til samme pris.
Tilmelding er bindende, og skal ske senest den 18. september til Anne Kirstine Henningsen
Tlf.: 28 11 23 73
Mail: ak.henningsen@gmail.com
Betaling senest den 18. september på kontonr.: 4180 3631068316 eller MobilePay 965700. I feltet meddelelse til modtageren skal du skrive dit navn og mad og vin.
Vi glæder os til at se dig til en hyggelig aften.
Helle og Anne Kirstine
